רשלנות רפואית בטיפול אנדוקרינולוגי


פורסם בתאריך 19 בינואר 2011 – 15:21 | מאת עו"ד טל נבו

אנו נשאלים לא מעט בנושא רשלנות רפואית של אנדוקרינולוג או בטיפול אנדוקרינולוגי. ברוב המקרים אין זה מוצדק להגיש תביעת רשלנות רפואית, אך במקרים מסויימים הבעיות הרפואיות אשר מטופלות על ידי אנדוקרינולוגים, אכן מהוות רשלנות רפואית, למשל באבחון או בטיפולבין היתר של סוכרת, בעיות בבלוטת יותרת המוח, בעיות בבלוטת התריס, בעיות בעצמות (בעיקר דלדול עצם) ובעיות בתפקוד בלוטת יותרת הכליה. היות שהורמונים רבים אחראיים לגדילת הגוף, מטופלות לעתים קרובות בעיות גדילה בתחום האנדוקרינולוגיה. גמדות, ענקיות, השמנת יתר פתולוגית ושלל מצבים אחרים העשויים להיכלל בתחום האנדוקרינולוגיה.

בכדי להגיש תביעת רשלנות רפואית אנו נזקקים לחוות דעת רפואית של מומחה בתחום אנדוקרינולוגיה, אשר מפרט מהו הנזק שנגרם מאותה רשלנות רפואית.

להלן תוצאות מחקר בנושא אנדוקרינולוגיה.

לאחרונה פרסמה האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (American Society of Clinical Oncology) עדכון להנחיות בנושא טיפול אנדוקריני מסייע (adjuvant endocrine therapy) לנשים בגיל האל-וסת עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים. העדכון מבוסס על סקירת ספרות מקיפה של מחקרים בעלי הקצאה אקראית, ונועד לסייע לרופאים בקבלת החלטות טיפוליות.

להלן עיקרי ההנחיות:

1. יש לשקול שימוש במעכבי ארומטאז (Aromatase Inhibitors) כחלק מהטיפול האנדוקריני המסייע בנשים בגיל האל-וסת עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים, לשם הפחתת הסיכון להישנות המחלה. הטיפול יכול להיות ראשוני או לאחר 2-3 שנים של טיפול בטמוקסיפן [Tamoxifen].

2. משך הטיפול במעכבי ארומטאז לא צריך לעלות על 5 שנים. במידה והטיפול ניתן לאחר 2-3 שנים של טיפול בטמוקסיפן משך הטיפול האנדוקריני הכולל צריך להיות עד 5 שנים. בחולות שהחלו טיפול במעכבי ארומטאז, אך הפסיקו ליטול את התרופה לפני שחלפו 5 שנים ניתן לשקול טיפול בטמוקסיפן כדי להשלים 5 שנות טיפול.

3. בחולות שהחלו טיפול בטמוקסיפן המועד המומלץ להחלפת הטיפול במעכבי ארומטאז הוא לאחר 2-3 שנים, אך גם החלפה לאחר 5 שנות טיפול בטמוקסיפן אפשרית.

4. טרם אותר סמן מנבא לטיפול היעיל ביותר עבור כל חולה – טמוקסיפן, מעכבי ארומטאז או טיפול משולב בשתי התרופות.

בגברים עם סרטן שד הטיפול האנדוקריני המסייע המומלץ הוא טמוקסיפן. יש להימנע מטיפול מקביל בטמוקסיפן ומעכבי CYP2D6 (כגון – בופרופיון [Bupropion (Zyban)], פארוקסטין [(Paroxetine (Seroxat] ופלואוקסטין [(Fluoxetine (Prozac]) לאור אינטראקציות בין-תרופתיות.

5. יש לדון בתופעות הלוואי של הטיפולים האנדוקריניים השונים עם החולה, ולבחור בטיפול המתאים גם בהתבסס על פרופיל תופעות הלוואי, העדפות החולה והרקע הרפואי.

6. נשים לפני או סביב תקופת האל-וסת (pre- or perimenopausal) צריכות לקבל טיפול אנדוקריני מסייע בטמוקסיפן למשך 5 שנים, ללא שימוש במעכבי ארומטאז.

7. במקרים של חולה בגיל האל-וסת אשר מציגה אי סבילות למעכב ארומטאז מסוים יש להציע טיפול חלופי בטמוקסיפן או במעכב ארומטאז אחר.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בתחום אנדוקרינולוגיה, ניתן ליצור קשר עם עו"ד טל נבו, שותף במשרד עורכי דין נבו מולסון, בטלפון 0524787850

מצטערים, אפשרות הוספת תגובות סגורה.