עו"ד רשלנות רפואית- על סוכרת


פורסם בתאריך 15 ביוני 2011 – 16:06 | מאת עו"ד טל נבו

ישנם מקרים לא מעטים של רשלנות רפואית באבחון או בטיפול במחלת סוכרת.

מחקר עקבה פרוספקטיבי בהשתתפות למעלה מ-10,000 נבדקים בוצע במטרה להעריך את היעילות של רמות סף שונות של המוגלובין מסוכרר (hemoglobin A1c (A1C)) בתור סקר לסוכרת לא מאובחנת וכמנבאות היארעות סוכרת במשך 6 שנים. נמצא כי סף A1C של 5.9% עשוי לזהות נבדקים עם סוכרת לא מאובחנת וכי נבדקים עם A1C הגדול או שווה ל-5.6% נמצאים בסיכון מוגבר לסוכרת עתידית.

מטרה: רמות סף שונות של המוגלובין מסוכרר (hemoglobin A1c (A1C)) הוצעו בתור בדיקות סקר לסוכרת, אם כי יש צורך בהסכמה רחבה יותר בנוגע לרמות הסף העדיפות, בייחוד בכל הנוגע לקבוצות אתניות שונות. החוקרים ביקשו להעריך את היעילות של רמות סף שונות של A1C בתור סקר לסוכרת לא מאובחנת וכמנבאות היארעות סוכרת במשך 6 שנים, במסגרת מחקר עקבה פרוספקטיבי מבוסס אוכלוסיה.

שיטות: סך של 10,038 משתתפים גויסו כחלק ממחקר העקבה אנסונג-אנסן (Ansung-Ansan). כל הנחקרים עברו מבחן העמסת גלוקוז פומי של 75 גרם בתחילת המחקר ולאחר מכן בכל מעקב דו-שנתי. מלבד מטופלים עם עבר קודם של סוכרת (n=572), נעשה שימוש בעקומת ה-receiver operating characteristic להערכת הדיוק האבחנתי של סף ה-A1C. נעשה שימוש במודל הסיכונים הפרופורציונליים על שם קוקס (Cox proportional hazards model) לניבוי סוכרת לאחר 6 שנים.

נתונים: בתחילת המחקר, ל-635 משתתפים (6.8%) הייתה סוכרת קודמת לא מאובחנת. סף A1C של 5.9% הניב את הסכום הגבוה ביותר של רגישות (68%) וסגוליות (91%). בבדיקה לאחר 6 שנים, 895 (10.2%) נחקרים פיתחו סוכרת. סף A1C של 5.6% היה בעל הסכום הגבוה ביותר של רגישות (59%) וסגוליות (77%) לזיהוי של היארעות סוכרת ב-6 השנים הבאות. לאחר תקנון רב משתני, גברים ונשים עם A1C הגדול או שווה ל-5.6% בתחילת המחקר היו בעלי סיכון מוגבר פי 2.4 ו-3.1 בהתאמה להתפתחות סוכרת חדשה.

מסקנות: A1C מהווה שיטה יעילה ונוחה כסקר לסוכרת. סף A1C של 5.9% עשוי לזהות נבדקים עם סוכרת לא מאובחנת. נבדקים עם A1C הגדול או שווה ל-5.6% נמצאים בסיכון מוגבר לסוכרת עתידית.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית באבחון סכרת, ניתן ליצור קשר עם עו"ד רשלנות רפואית ענת מולסון מנהלת פורום רשלנות רפואית ושותפה במשרד עורכי דין נבו מולסון המייצג מאות נפגעי רשלנות רפואית..

מצטערים, אפשרות הוספת תגובות סגורה.